Hawks Helsinki

Kaikki harrasteryhmät ale -50%

Hawksin Sirinan Boonbut Thaimaan 3v3-maajoukkueeseen

Hawksin Sirinan Boonbut Thaimaan 3v3-maajoukkueeseen
Sirinan Boonbut, Hawks N1

Hawksin Sirinan Boonbut on valittu Thaimaan naisten 3v3-maajoukkueeseen, joka osallistuu Espanjassa pelattaviin vuoden 2026 mm-kisoihin.

”Sirinan on kokenut ja vakiintunut pelaaja Thaimaan maajoukkueympäristössä. Hänen valintansa perustuu pitkäjänteiseen urheilulliseen arviointiin, jossa hänen tekninen taitotasonsa, pelinlukutaitonsa ja paineensietokykynsä ovat olleet keskeisiä tekijöitä. Nämä ominaisuudet ovat erityisen tärkeitä nopeassa ja vaativassa 3 vastaan 3 -pelimuodossa”, kertoo Thaimaan 3v3 -maajoukkueen joukkueenjohtaja Staffan Sjöberg.

”Haluamme erityisesti tunnustaa Hawks Helsinki:n merkittävän roolin vahvan ja kilpailukykyisen seura­ympäristön tarjoamisessa. Jokaisen maajoukkuepelaajan taustalla on seura, joka tukee pelaajan kehitystä päivittäin, ja haluamme vilpittömästi kiittää teitä panoksestanne”, jatkaa Sjöberg.

Thaimaan naisten 3v3-maajoukkue

Haukat onnittelee Sirinania ja toivottaa parasta mahdollista menestystä. MM-kisoja pelataan 12.-14. kesäkuuta Espanjassa.

Pistä uutinen lentoon...